Witamy na stronie głównej
Wizyta strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Lubań w obozie harcerskim (półkolonii) na terenie MOSiR w Lubaniu Drukuj Email
wtorek, 22 sierpnia 2017 12:56
Okres wakacji,  powinien  upływać jako czas zabawy, bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży na koloniach i różnego rodzaju obozach ale gwarancją udanego i miło spędzonego czasu jest poczucie bezpieczeństwa, które może nam zapewnić przestrzeganie podstawowych oraz elementarnych zasad bezpieczeństwa. 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu mając na uwadze bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży, w ramach kampanii społecznej MSWiA oraz   KG PSP pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”
oraz ogólnopolskiej akcji  informacyjnej „Bezpieczne Wakacje 2017” zorganizowała praktyczne pokazy udzielania pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym.   
           W ramach tej akcji 22 sierpnia  2017 r. lubańscy strażacy odwiedzili obóz harcerski rozbity na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu, gdzie przebywa łącznie około 30 harcerzy. Sama wizyta była świetną okazją
do przedstawienia przebywającym tam harcerzom elementarnych zasad właściwego zachowania się w sytuacjach, które mogą się zdarzyć podczas korzystania z różnych form wypoczynku.
Ratownicy z JRG Lubań poruszali dodatkowo tematy związane z profilaktyką przeciwpożarową w lasach,  zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Uczestnicy obozu zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, z zasadami
używania numerów alarmowych oraz innymi cennymi uwagami niezwykle istotnymi w przypadku kiedy jesteśmy świadkami pożaru, wypadku drogowego czy utonięcia.

 

Pod kontrolą strażaków harcerze mogli w praktyce na specjalnym manekinie tzw. „fantomie” ćwiczebnym przeprowadzić podstawowe czynności resustytacyjne, które w nagłych sytuacjach mogą komuś uratować  życie

Należy pochwalić organizatorów i opiekunów obozu, który pod względem organizacji i zabezpieczenia przeciwpożarowego nie budził żadnych wątpliwości w aspekcie bezpiecznego wypoczynku przebywających tam dzieci.
Mamy nadzieję, że wizyta zawodowych strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubania  na obozie harcerskim na terenie miasta Lubań, bezpośrednio przełoży się na poprawę świadomości w zakresie bezpieczeństwa
i pozwoli tym samym bezpiecznie spędzić niezapomniane wakacje, pełne samych pozytywnych wspomnień, wykorzystując przy tym mądrze spędzony wolny czas, podczas zajęć obozowiskowych.

 

Materiał opracował : mł. bryg.  mgr inż. Zbigniew Szyszło

 

Lubań, dnia 22.08.2017

 
Fala upałów na Polską Drukuj Email
czwartek, 03 sierpnia 2017 21:14

Do końca tygodnia synoptycy przewidują upalną pogodę. Wysokie temperatury mogą powodować przegrzanie organizmu. Pamiętajmy, aby w tym okresie pić dużo niegazowanej wody i, jeżeli to możliwe, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Ryzyko udaru słonecznego szczególne dotyczy dzieci i osób starszych. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszych najbliższych.

Gorąca i słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą – to tam często szukamy ochłody. Korzystając z kąpieli, zadbajmy aby była ona bezpieczna.

Przestrzegając podstawowych zasad postępowania będziemy mogli się cieszyć ze słonecznej pogody. By przetrwać upały należy m.in:

  • - Ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu;
  • - Nawadniać organizm pić dużo niegazowanej wody;
  • - Nosić nakrycie głowy i lekką, przewiewną odzież.

Pod żadnym pozorem NIE WOLNO zostawiać, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt w samochodzie.
Upał - PORADNIK

RCB - zalecenia dla administracji


 
Uroczystość zdania i objęcia obowiązków komendanta powiatowego PSP w Lubaniu Drukuj Email
wtorek, 01 sierpnia 2017 16:36


W dniu 28 lipca 2017 roku w tutejszej komendzie odbyła się uroczystość z okazji zdania obowiązków komendanta powiatowego PSP w Lubaniu st. bryg. Romana Mroczkowskiego . Decyzją dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP do czasu powołania nowego komendanta powiatowego pełnienie obowiązków na tym stanowisku powierzone zostało mł. bryg. Zbigniewowi Szyszło dotychczasowemu zastępcy komendanta powiatowego.
 

W uroczystości udział wzięli m.in.:

Pan st. bryg. Adam Konieczny Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu

Pan Walery Czarnecki Starosta Lubański

Pani Teresa Dudkiewicz – Kozań Przewodnicząca Rady Powiatu

Pana Jan Hofbauer Przewodniczący Rady Miasta

Pan Leszek Leśko Burmistrz miasta Olszyna

Ks. Proboszcz Jan Bryja

Pan Tadeusz Baka Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Lubaniu

Przedstawiciele służb mundurowych, SG, Policji, ZK, AŚ, Straży Miejskiej oraz emerytów w/w służb.

Przedstawiciele nadzoru budowlanego, weterynarii, sanepidu, zarządu dróg oraz zarządzania kryzysowego.

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, placówek organizacyjnych starostwa i urzędów miast i gmin.

Prezesi spółek ZGiUK, LPWiK, PEC, SMS, ABC, Kopalni Bazaltu, ŁCM- Lubań.

Komendanci powiatowi z Bolesławca , Góry, Legnicy, Oleśnicy, Strzelina, Zgorzelca oraz byłych komendantów z Głogowa, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry , Lwówka , Polkowic, Wrocławia i Złotoryi .

Prezesi gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych RP z Leśnej, Lubania, Olszyny, Platerówki, Siekierczyna.

Pan st. bryg. Roman Mroczkowski służbę w pożarnictwie pełnił od 37 lat. Długoletnie doświadczenie zawodowe oraz wiedzę potrafił umiejętnie wykorzystać w kierowaniu podległej mu jednostki. Stanowczy, ambitny, wymagający w stosunku do podwładnych i do samego siebie.

Przebieg służby pożarniczej:

01.08.1976 – 31.05.1981 Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza: słuchacz,

01.09.1981 - 16.03.1990 ZZSP przy LZPB Lubań: komendant (01.09.1981)

07.11.1994 – 31.12.1998 KRPSP Lubań: technik w służbie przygotowawczej (07.11.1994), dowódca JGR (01.10.1996), komendant rejonowy PSP (01.09. 1988)

01.01.1999 –KPPSP Lubań: p.o. komendant powiatowy (01.01.1999), komendant powiatowy (01.04. 1999).

Pan mł. bryg. mgr inż. Zbigniew Szyszło pełni służbę w KP PSP w Lubaniu od 1 czerwca 1998 r. Po ukończeniu dziennej Szkoły Aspirantów w Poznaniu służbę rozpoczął w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Jeleniej Górze na stanowisku dowódcy zastępu. Po roku służby rozkazem Komendanta Wojewódzkiego został przeniesiony do JRG w Lubaniu. Będąc w systemie zmianowym rozpoczął studia niestacjonarne I stopnia (ZSI-28) w Szkole Głównej Służby Pożarniczej uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa w roku 2004. We wrześniu 2004 r. kształcąc się dalej na tej samej uczelni, rozpoczął studia niestacjonarne II stopnia uzyskując tytuł mgr inż. pożarnictwa w roku 2006. Po ukończeniu studiów w SGSP w Warszawie awansował na stanowisko zastępcy dowódcy JRG Lubań (01.09.2006). Po kolejnych czterech latach powołany został na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego w KP PSP Lubań (15.09.2010). W celu podniesienia i uzupełnienia swoich kwalifikacji zawodowych ukończył dwusemestralne menedżerskie studia podyplomowe przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Od 01.08.2017 r. pełni obowiązki komendanta powiatowego PSP w Lubaniu.
 
Ćwiczenia - ZASKOCZENIE 2017 Drukuj Email
poniedziałek, 17 lipca 2017 15:14
Zgodnie z poleceniem Komendanta Głównego PSP na terenie poszczególnych powiatów do końca lipca br. należy zorganizować ćwiczenia o tematyce związanej z zagrożeniem powodziowym. Według założeń ćwiczenia będą miały charakter niezapowiedziany tzn. nieznany będzie termin, miejsce oraz scenariusz.
Ćwiczenia na terenie powiatu lubańskiego odbyły się 27 czerwca na jeziorze leśniańskim. W ćwiczeniach udział brali strażacy z powiatu lubańskiego oraz siły i środki kompanii specjalnej powodziowo pompowej KACZAWA. Ćwiczenia podzielone zostały na trzy etapy:

- układanie worków z piaskiem ( podnoszenie wałów )

- ewakuacja poszkodowanych przy użyciu łodzi płaskodennych

- pompowanie wody z zalanych terenów
Etapy ćwiczeń zostały ocenione pozytywnie przez kontrolujących z komendy nadrzędnej.

Więcej…
 
Ćwiczenia Powiatowe - LAS 2017 Drukuj Email
poniedziałek, 17 lipca 2017 14:51
Zgodnie z rozkazem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu w dniu 24 czerwca przeprowadzono ćwiczenia sprawdzające Powiatowy Plan Ratowniczy – LAS 2017.
Ćwiczenia odbyły się na terenie Nadleśnictwa Świeradów, Leśnictwo Platerówka. W ćwiczeniach udział brali strażacy PSP i OSP z powiatu lubańskiego współdziałając z pracownikami Nadleśnictwa, Policji oraz Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Zespół obserwatorów oceniających ćwiczenia powołano z komend województwa dolnośląskiego.

Założeniem do ćwiczeń było gaszenie powstałego pożaru lasu w oddziałach nr 148 i 149. Natomiast celem było sprawdzenie w jakim czasie strażacy zorganizują system dowożenia wody  do pożaru z punktów czerpania wody aby zapewnić ciągłość podawania środka gaśniczego. Założenie oraz cel zostały osiągnięte. Po godzinie ćwiczeń zorganizowano pełne dowożenie wody zapewniając ciągłość podawania środka gaśniczego, pożar ugaszono.
Dzięki ćwiczeniom strażacy zapoznali się z drogami dojazdowymi oraz punktami czerpania wody w lesie, służby współdziałające sprawdziły własne procedury powiadamiania oraz działania w sytuacji powstania pożaru na terenie lasu.Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL