Witamy na stronie głównej
IX POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO- POŻARNICZE Drukuj Email
wtorek, 12 września 2017 09:02

IX POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO- POŻARNICZE

 

W sobotę 9 września br.  na stadionie sportowym w Olszynie  odbyły się  IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lubańskiego. W zawodach  wystartowało łącznie 13 drużyn reprezentujące poszczególne  jednostki OSP oraz 2 drużyny młodzieżowe z jednostek OSP Radostów oraz  OSP KSRG Siekierczyn. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego OSP RP oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.  Gospodarzem miejsca w którym odbywały się tegoroczne  zawody sportowo pożarnicze był  Urząd Miasta i Gminy Olszyna.

Zawody rozegrane zostały w dwóch głównych konkurencjach tzw. sztafety pożarniczej oraz ćwiczeń bojowych potocznie zwanych „bojówka”. Drużyna która uzyskała najlepsze wyniki czasowe i punktowe została zwycięzcą zawodów i tym samym będzie reprezentować jednostki OSP z terenu powiatu lubańskiego podczas wojewódzkich zawodów sportowo pożarniczych. Rozgrywanie zawodów sportowo pożarniczych, cyklicznie powtarzanych raz na dwa lata, ma na celu :  sprawdzenie przygotowania kondycyjnego, mobilności oraz zaangażowania druhów OSP z poszczególnych jednostek OSP, co przekłada się także na skuteczność sprawnego prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych.

Więcej…
 
KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO Drukuj Email
wtorek, 29 sierpnia 2017 09:09

W Szkole Podstawowej nr. 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu w dniu    28 sierpnia  2017 Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu  mł. bryg. Zbigniew Szyszło uczestniczył w spotkaniu rady pedagogicznej.

Więcej…
 
Wizyta strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Lubań w obozie harcerskim (półkolonii) na terenie MOSiR w Lubaniu Drukuj Email
wtorek, 22 sierpnia 2017 12:56
Okres wakacji,  powinien  upływać jako czas zabawy, bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży na koloniach i różnego rodzaju obozach ale gwarancją udanego i miło spędzonego czasu jest poczucie bezpieczeństwa, które może nam zapewnić przestrzeganie podstawowych oraz elementarnych zasad bezpieczeństwa. 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu mając na uwadze bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży, w ramach kampanii społecznej MSWiA oraz   KG PSP pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”
oraz ogólnopolskiej akcji  informacyjnej „Bezpieczne Wakacje 2017” zorganizowała praktyczne pokazy udzielania pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym.   
           W ramach tej akcji 22 sierpnia  2017 r. lubańscy strażacy odwiedzili obóz harcerski rozbity na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu, gdzie przebywa łącznie około 30 harcerzy. Sama wizyta była świetną okazją
do przedstawienia przebywającym tam harcerzom elementarnych zasad właściwego zachowania się w sytuacjach, które mogą się zdarzyć podczas korzystania z różnych form wypoczynku.
Ratownicy z JRG Lubań poruszali dodatkowo tematy związane z profilaktyką przeciwpożarową w lasach,  zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Uczestnicy obozu zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, z zasadami
używania numerów alarmowych oraz innymi cennymi uwagami niezwykle istotnymi w przypadku kiedy jesteśmy świadkami pożaru, wypadku drogowego czy utonięcia.

 

Pod kontrolą strażaków harcerze mogli w praktyce na specjalnym manekinie tzw. „fantomie” ćwiczebnym przeprowadzić podstawowe czynności resustytacyjne, które w nagłych sytuacjach mogą komuś uratować  życie

Należy pochwalić organizatorów i opiekunów obozu, który pod względem organizacji i zabezpieczenia przeciwpożarowego nie budził żadnych wątpliwości w aspekcie bezpiecznego wypoczynku przebywających tam dzieci.
Mamy nadzieję, że wizyta zawodowych strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubania  na obozie harcerskim na terenie miasta Lubań, bezpośrednio przełoży się na poprawę świadomości w zakresie bezpieczeństwa
i pozwoli tym samym bezpiecznie spędzić niezapomniane wakacje, pełne samych pozytywnych wspomnień, wykorzystując przy tym mądrze spędzony wolny czas, podczas zajęć obozowiskowych.

 

Materiał opracował : mł. bryg.  mgr inż. Zbigniew Szyszło

 

Lubań, dnia 22.08.2017

 
Fala upałów na Polską Drukuj Email
czwartek, 03 sierpnia 2017 21:14

Do końca tygodnia synoptycy przewidują upalną pogodę. Wysokie temperatury mogą powodować przegrzanie organizmu. Pamiętajmy, aby w tym okresie pić dużo niegazowanej wody i, jeżeli to możliwe, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Ryzyko udaru słonecznego szczególne dotyczy dzieci i osób starszych. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszych najbliższych.

Gorąca i słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą – to tam często szukamy ochłody. Korzystając z kąpieli, zadbajmy aby była ona bezpieczna.

Przestrzegając podstawowych zasad postępowania będziemy mogli się cieszyć ze słonecznej pogody. By przetrwać upały należy m.in:

  • - Ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu;
  • - Nawadniać organizm pić dużo niegazowanej wody;
  • - Nosić nakrycie głowy i lekką, przewiewną odzież.

Pod żadnym pozorem NIE WOLNO zostawiać, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt w samochodzie.
Upał - PORADNIK

RCB - zalecenia dla administracji


 
Uroczystość zdania i objęcia obowiązków komendanta powiatowego PSP w Lubaniu Drukuj Email
wtorek, 01 sierpnia 2017 16:36


W dniu 28 lipca 2017 roku w tutejszej komendzie odbyła się uroczystość z okazji zdania obowiązków komendanta powiatowego PSP w Lubaniu st. bryg. Romana Mroczkowskiego . Decyzją dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP do czasu powołania nowego komendanta powiatowego pełnienie obowiązków na tym stanowisku powierzone zostało mł. bryg. Zbigniewowi Szyszło dotychczasowemu zastępcy komendanta powiatowego.
 

W uroczystości udział wzięli m.in.:

Pan st. bryg. Adam Konieczny Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu

Pan Walery Czarnecki Starosta Lubański

Pani Teresa Dudkiewicz – Kozań Przewodnicząca Rady Powiatu

Pana Jan Hofbauer Przewodniczący Rady Miasta

Pan Leszek Leśko Burmistrz miasta Olszyna

Ks. Proboszcz Jan Bryja

Pan Tadeusz Baka Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Lubaniu

Przedstawiciele służb mundurowych, SG, Policji, ZK, AŚ, Straży Miejskiej oraz emerytów w/w służb.

Przedstawiciele nadzoru budowlanego, weterynarii, sanepidu, zarządu dróg oraz zarządzania kryzysowego.

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, placówek organizacyjnych starostwa i urzędów miast i gmin.

Prezesi spółek ZGiUK, LPWiK, PEC, SMS, ABC, Kopalni Bazaltu, ŁCM- Lubań.

Komendanci powiatowi z Bolesławca , Góry, Legnicy, Oleśnicy, Strzelina, Zgorzelca oraz byłych komendantów z Głogowa, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry , Lwówka , Polkowic, Wrocławia i Złotoryi .

Prezesi gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych RP z Leśnej, Lubania, Olszyny, Platerówki, Siekierczyna.

Pan st. bryg. Roman Mroczkowski służbę w pożarnictwie pełnił od 37 lat. Długoletnie doświadczenie zawodowe oraz wiedzę potrafił umiejętnie wykorzystać w kierowaniu podległej mu jednostki. Stanowczy, ambitny, wymagający w stosunku do podwładnych i do samego siebie.

Przebieg służby pożarniczej:

01.08.1976 – 31.05.1981 Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza: słuchacz,

01.09.1981 - 16.03.1990 ZZSP przy LZPB Lubań: komendant (01.09.1981)

07.11.1994 – 31.12.1998 KRPSP Lubań: technik w służbie przygotowawczej (07.11.1994), dowódca JGR (01.10.1996), komendant rejonowy PSP (01.09. 1988)

01.01.1999 –KPPSP Lubań: p.o. komendant powiatowy (01.01.1999), komendant powiatowy (01.04. 1999).

Pan mł. bryg. mgr inż. Zbigniew Szyszło pełni służbę w KP PSP w Lubaniu od 1 czerwca 1998 r. Po ukończeniu dziennej Szkoły Aspirantów w Poznaniu służbę rozpoczął w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Jeleniej Górze na stanowisku dowódcy zastępu. Po roku służby rozkazem Komendanta Wojewódzkiego został przeniesiony do JRG w Lubaniu. Będąc w systemie zmianowym rozpoczął studia niestacjonarne I stopnia (ZSI-28) w Szkole Głównej Służby Pożarniczej uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa w roku 2004. We wrześniu 2004 r. kształcąc się dalej na tej samej uczelni, rozpoczął studia niestacjonarne II stopnia uzyskując tytuł mgr inż. pożarnictwa w roku 2006. Po ukończeniu studiów w SGSP w Warszawie awansował na stanowisko zastępcy dowódcy JRG Lubań (01.09.2006). Po kolejnych czterech latach powołany został na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego w KP PSP Lubań (15.09.2010). W celu podniesienia i uzupełnienia swoich kwalifikacji zawodowych ukończył dwusemestralne menedżerskie studia podyplomowe przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Od 01.08.2017 r. pełni obowiązki komendanta powiatowego PSP w Lubaniu.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL