Witamy na stronie głównej
Ogólne zasady funkcjonowania podczas niskich temperatur Drukuj Email
wtorek, 13 grudnia 2016 19:39
Wychłodzenie (hipotermia) – jest stanem organizmu, gdy temperatura ciała spada poniżej 36,6 C. Lekkie wychłodzenie grozi przeziębieniem, silne, gdy temperatura spada poniżej 28 C – śmiercią.

Do hipotermii może dojść, gdy długo przebywamy w bardzo niskiej temperaturze lub w wodzie, która chłodzi organizm 20 razy szybciej niż powietrze.

Pierwszymi objawami wychłodzenia są dreszcze. To sygnał, że powinniśmy szukać miejsca, gdzie możemy się ogrzać, bądź założyć kolejne warstwy odzieży. Kiedy oprócz dreszczy występuje jeszcze drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja – mamy do czynienia z łagodną hipotermią (temperatura ciała spada do 35, 34 C). Wtedy jeszcze jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć działania by się ogrzać (rozpalić ogień, założyć kolejną warstwę odzieży). Pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu, ponieważ sprzyja on wychładzaniu organizmy.

Postępowanie w przypadku wychłodzenia

Osobę wychłodzoną przede wszystkim należy rozgrzać – powoli i stopniowo. Zbyt szybkie ogrzewanie mogłoby doprowadzić do przyspieszenia krążenia (w hipotermii jest ono spowolnione) i dotarcie lodowatej krwi do serca, co mogłoby zatrzymać krążenie. Z tego samego powodu nie należy rozcierać ciała. Najlepiej osobę wychłodzoną rozebrać z zimnego ubrania, otulić kocami i podawać ciepłe płyny, ale tylko wtedy, gdy osoba jest przytomna. Należy też przykładać do głowy szyi, pleców i ud coś ciepłego.

Gdy osoba jest nieprzytomna należy zacząć ją ogrzewać i niezwłocznie wezwać pomoc. Gdy nie oddycha i jej puls jest niewyczuwalny, trzeba rozpocząć akcję reanimacyjną i prowadzić ją aż do przyjazdu lekarza

 Odmrożenie – to zmiany w skórze i tkaniach podskórnych następujące w skutek działania niskiej temperatury. Odmrożeniom sprzyja nie tylko mróz, ale przede wszystkim wiatr i wilgoć. Najbardziej narażonymi na odmrożenie częściami ciała są: twarz, dłonie i stopy. Pierwszymi objawami odmrożenia jest zmiana koloru skóry, następnie dochodzi drętwienie, pieczenie, a z czasem utrata czucia.

Najlepszym sposobem na uniknięcie odmrożeń jest prawidłowy ubiór

Odmrożenia mają różne stadia zaawansowania, które różnią się objawami.

Odmrożenia pierwszego stopnia:

·         zblednięcie skóry, która staje się kredowo biała,

·         następnie zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem,

·         skóra zaczyna piec i pojawia się obrzęk,

·         dochodzi do zaburzenia krążenia, pojawia się drętwienie i brak czucia.

Odmrożenia drugiego stopnia:

·         na skórze pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym lub surowiczo krwistym,

·         odmrożona cześć ciała jest sina i opuchnięta.

Odmrożenia trzeciego stopnia obejmują całą grubość skóry:

·         pęcherze surowicze,

·         martwica tkanek,

·         owrzodzenia.

Odmrożenia czwartego stopnia obejmują także mięśnie, a nawet kości.

Pod żądnym pozorem NIE WOLNO rozcierać silnym masażem czy nacierać śniegiem. Może to prowadzić do uszkodzenia odmrożonych tkanek.

Kiedy skóra jest blada, można stosować kąpiele rozgrzewające w letniej wodzie, około 25 C, stopniowo podnosząc jej temperaturę do około 40 C. Po osuszeniu skórę trzeba przykryć jałowym opatrunkiem

Przy odmrożeniach drugiego stopnia NIE WOLNO przekłuwać pęcherzy. Także należy zastosować jałowy opatrunek.


10 ZASAD , KTÓRE NALEŻY PRZESTRZEGAĆ!!!

Po pierwsze - ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.

Po drugie nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

Po trzecie zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)

Po czwarte powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

Po piąte nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.

Po szóste nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.

Po siódme nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.

Po ósme, kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

Po dziewiąte odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

Po dziesiąte w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.


 
Kurs doskonalący w zakres umiejętności poruszania się pojazdami ATV Drukuj Email
czwartek, 24 listopada 2016 09:49
           W dniu 18 listopada 2016r strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubaniu uczestniczyli w kursie doskonalącym w zakresie umiejętności poruszania się pojazdami ATV. Szkolenie zostało zorganizowane i przeprowadzone przez instruktorów jazdy Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Głównym celem kursu było doskonalenie umiejętności poruszania się pojazdami ATV, które mają bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa funkcjonariuszy w trakcie wykonywania zadań służbowych. Szkolenie miało również na celu weryfikację i eliminowanie niewłaściwych nawyków, kształtowanie prawidłowych zachowań związanych z bezpieczną jazdą oraz dbałością o powierzony sprzęt PSP.
 
Czad i ogień - obudź czujność Drukuj Email
środa, 09 listopada 2016 09:56


Pełna informacja do pobrania


 
Wypadek w Zarębie Drukuj Email
środa, 26 października 2016 15:46

                    We wtorek, dnia 25 października 2016 r. około godziny 13 w miejscowości Zaręba,  na jednym z zakrętów kierowca Forda Escorta stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego wypadł z drogi i dachował. Poruszające się samochodem osoby uciekły z miejsca zdarzenia. Działania strażaków polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu  przeszkadzających gałęzi przy pomocy piły mechanicznej do cięcia drewna, Postawiono samochód na kołach, odłączono akumulator i sprawdzono czy nie ma wycieków.

 
Szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu lubańskiego Drukuj Email
piątek, 21 października 2016 12:02
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL